Ako refinancovať starú hypotéku? (1. časť)

Autor: Adrian Hadvig | 9.9.2015 o 14:22 | (upravené 29.9.2015 o 13:38) Karma článku: 4,69 | Prečítané:  1205x

Očakával som, že to bude rýchlo a jednoducho, veď niektoré banky majú kampane, že sa to dá vybaviť do pár týždňov. Ale realita bola trochu iná. Pozývam vás na strastiplnú cestu bankovým svetom.

 

0. V prvom rade musíte dostať nápad refinancovať svoju starú päť ročnú hypotéku s vysokým úrokom a spojiť ju so spotrebným úverom. Nápad musíte dostať vo februári 2015 :-)

 

1. Ešte v tom istom mesiaci si musíte vypýtať kontakt na kompetentnú osobu na pobočke banky, ktorú ste si vybrali ako novú. Dostanete telefónne číslo na úverového špecialistu. 

 

2. Koncom februára 2015 si musíte dohodnúť termín stretnutia.

 

3. Prvé stretnutie musíte mať 04.03.2015. Ak ste zainteresovaní na starej hypotéke viac než jeden človek, musíte byť prítomní všetci. Všetci sa musíte podpísať na žiadosť o nový úver (my sme boli dvaja). Musíte doniesť všetky dokumenty ohľadom starej hypotéky, ale v podstate si preskenujú len starú hypotekárnu zmluvu.

 

4. O pár dní musíte dostať email od zamestnanca banky so znením: ,Môžete prísť? Potrebujem si ešte preskenovať spotrebák“.

Síce ho žiadate spojiť s novou hypotékou od začiatku, tak až teraz sa dozviete, že potrebujete preskenovať aj spotrebný úver.

Možno pracovníčka banky úmyselne nepovedala, že potrebuje aj zmluvu o spotrebnom úvere, aby sme tam išli dva razy a ona mala pocit, že niečo robí :-)

Načo nosiť všetky potrebné dokumenty naraz. Odpísal som, že zmluvu o spotrebnom úvere sám doma preskenujem a pošlem jej ju. Súhlasila a ja som bol rád, že nemusím opäť chodiť do banky.

 

5. 10.03.2015 Musíte opäť dostať email od svojho úverového špecialistu so znením: „Prosím, pošlite scan štvrtej strany z úveru o hypotéke“. Preskenujete. Pošlete. (Hypotekárny úver bol rozdelený na dve časti kvôli štátnemu príspevku. Prvá časť bola nazvaná hypotekárnym úverom so sumou milión korún, lebo štátny príspevok bol len do tejto výšky. Zvyšné peniaze boli na druhej zmluve, ktorú nazvali spotrebný úver. Boli tak aj označené. Jedna zmluva bola ako HÚ a druhá ako SÚ).

 

6. 11.03.2015 Musíte dostať ďalší email: „Ešte scan zo 4-ej strany z druhej časti z úveru o hypotéke a je to všetko“. 

Nesmiete očakávať ospravedlnenie za to, že opätovne žiada to isté a už vôbec nie vysvetlenie, prečo to chce. Dokonca ani, keď to žiada už druhý raz. Môžete si len myslieť, že to zle preskenovala. A potom si vypýtala nesprávnu štvrtú stranu, lebo ako som už písal, úver mal dve zmluvy.

 

7. 16.03.2015 Musíte dostať email s informáciou, že potrebujete výpis za posledné tri mesiace z banky, do ktorej vám chodí výplata. 

Hovorím, že to je tá vaša banka, že či tam neviete nahliadnuť. Obom chodí výplata na jeden účet vo vašej banke (môj priateľ je majiteľ účtu a ja som disponent). 

Odpísala, že môže, ale keďže ja nemám vlastný účet, iba mi chodí výplata na priateľov účet (kde som síce disponent), tak potrebujú potvrdiť tlačivo o príjme od zamestnávateľa. 

 

8. 16.03.2015 Musíte ísť do banky po tlačivo, za účtovníčkou, ktorá vám tlačivo vyplní a naspäť do banky ho odovzdať.

 

9. 16.03.2015 Telefonuje vám úverový špecialista z banky, že to máte schválené. Za trinásť dní úver schválený! Že by to bolo predsa také jednoduché a rýchle? Veľmi som sa vtedy tešil!

 

10. 16.03.2015 Ale súčasne sa musíte dozvedieť, že banka od vás ešte potrebuje znalecký posudok danej nehnuteľnosti a dostávate kontakt na znalca. Ale o tom až na budúce...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.


Už ste čítali?