Ako refinancovať starú hypotéku? (2. časť)

Autor: Adrian Hadvig | 18.9.2015 o 20:29 | (upravené 2.10.2015 o 16:09) Karma článku: 3,32 | Prečítané:  784x

Počas celej procedúry s novou hypotékou som si zapisoval každú situáciu, ktorá si vyžadovala moju pozornosť, čas alebo úsilie. V prvom článku som vám ponúkol prvých takých desať situácií.

V dnešnom pokračovaní ságy o novej hypotéke budem písať hlavne o znaleckom posudku (ak ho už máte a nie je starší ako päť rokov, nemusíte robiť nový).

 

11. 17.03.2015  Volám znalcovi a ten ma oboznámi s tým, že to bude trvať 7-10 dní a stáť 144€ a jedným dychom dodáva:„Viete že si potrebujete pripraviť potrebné dokumenty?“ 

Potreboval som:

  • Doklad o vlastníctve - výpis z katastra nehnuteľností z listu vlastníctva, ale nie starší ako 3 mesiace. Originál alebo notársky overená kópia.                        

Bol som na katastri. Platil som 8€ za tlačivo.

  • Aktuálna kópia príslušnej katastrálnej mapy na pozemky, na ktorých sa nachádzajú stavby a ktorá zachytáva skutkový stav. Určená pre právne účely.         

Bol som na katastri. Platil som 8€ za tlačivo.

  • Nadobúdacie doklady vlastníka uvedeného v aktuálnom liste vlastníctva - doklad o poslednom prevode alebo prechode (kúpna zmluva, zmluva o prevode vlastníctva, darovacia zmluva, dedičské rozhodnutie a pod.).

Doma som preskenoval kúpnopredajnú zmluvu a v práci som si ju vytlačil.

  • Dokumentáciu v zmysle zákona č. 182/1993 Z.z. v znení neskorších predpisov o vlastníctve bytov a nebytových priestorov (nákres bytu, pôdorys).                           

Priateľ bol na bytovom podniku po nákres pôdorysu.

  • Doklad o veku domu v ktorom sa nachádza byt.

Priateľ bol na bytovom podniku po doklad o veku domu.

 

12. 24.03.2015  Volám znalcovi, ktorý mi oznamuje, že mám zavolať 31.03.2015 a potom si dohodneme termín na stretnutie, lebo má práve dovolenku. 

 

13. 30.03.2015  Musím dohodnúť povinné poistenie bytu. Plánujeme si dať nové od novej banky, ale stará poistka skončí o pár dní skôr, než bude nová. Kontaktoval som pani, ktorá vybavovala starú poistku k starej hypotéke. Poradila mi starú poistku nezaplatiť s tým, že poistka bude ešte platná. Po dvoch mesiacoch má vraj prísť pošta, kde budú požadovať zaplatenie pomernej časi (čas od nezaplatenia starej poistky po založenie novej). Po zaplatení bude poistka zrušená.

 

14. 31.03.2015  Bol som podať žiadosť o predčasné splatenie starej hypotéky v banke. Povedali mi, že ma budú kontaktovať. Musia vyčísliť aktuálnu dlžnú sumu. Považoval som to za vybavené.

 

16. 31.03.2015  Volám znalcovi ohľadom termínu. O pár hodín bol už u nás. Asi hodinu si prezeral dokumenty, ktoré som mu dal a premeriaval si miestnosti. Pri odchode mi povedal, že to bude dlhšie trvať, lebo budú veľkonočné sviatky. 

 

17. 09.04.2015  Telefonuje mi znalec, že posudok má už hotový. Povedal som mu, že sa ozvem až po výplate, lebo som nemal peniaze.

 

18. 10.04.2015  Mám výplatu. Volám znalcovi. Povedal, že možno sa vie so mnou stretnúť 11.04.2015. Je to síce sobota, ale možno sa za mnou zastaví, lebo vtedy som v práci. Predsa prišiel v sobotu za mnou do práce. Vypýta si 144€. Dávam mu od radosti 150€.  Máme konečne znalecký posudok!!!

 

V nasledujúcom článku budem písať o ďalších rôznorodých hypopotrebách a hypoproblémoch :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.


Už ste čítali?