Ako refinancovať starú hypotéku? (4. časť)

Autor: Adrian Hadvig | 3.10.2015 o 13:44 | (upravené 3.10.2015 o 15:34) Karma článku: 3,22 | Prečítané:  590x

Dnes budem písať o rôznych ďalších úkonoch, bez ktorých by refinancovanie nebolo refinancovaním. Už len pri písaní tých bodov som z toho unavený. Obdivujem sa, že sme to zvládli :-)

 

 

32. 14.05.2015  Telefonuje mi z banky naša finančná poradkyňa, že sa mám staviť, že potrebuje podpis, že musí nastaviť náš účet do štvrtého pásma. Prvý krát som o tom počul. Odpovedám, že prídem.

 

33. 17.05.2015  Peniaze na splatenie hypotéky stále nemáme na účte starej hypotéky.

 

34. 18.05.2015  Telefonujem do starej banky, že peniaze nevidím pripísané na účte. Povedia, že to tam je pripísané, ale cez internet banking (IB) to neuvidím. Zatiaľ sa peniaze nachádzajú na nejakom špeciálnom účte. Mal som potrebu sa informovať, lebo som sa obával, že ak by neboli pripísané v daný deň, tak by sa žiadosť o predčasné splatenie považovala za neplatnú (tak to bolo napísané v žiadosti o predčasné splatenie). Obzvlášť som mal nutkanie situáciu pozorne sledovať a kontrolovať, lebo som mal už dosť zlých skúseností so slabým informovaním.

 

35. 19.05.2015  V poštovej schránke nachádzam list od novej banky. Otvorím ho a v ňom splátkový kalendár, ale splátka je menšia o sto eur. Vôbec tomu nerozumiem. Musím sa na to opýtať v banke. 

 

36. 20.05.2015  Idem sa opýtať do novej banky, prečo je splátka taká nízka. Moja finančná poradkyňa v banke nebola, tak som sa opýtal jej zástupcu. Odpovedá, že to sú len úroky a výška splátky sa upraví, až keď bude mať banka záložné právo na katastri nehnuteľností. 

 

37. 20.05.2015  Splatenie je nastavené na dvadsiateho. To je dnes. Idem počas dňa na IB a dlžná čiastka stále neuhradená.

 

38. 21.05.2015 Ráno utekám na IB starej banky a všetko je splatené! Od radosti ma išlo roztrhať!

Veď od prvého stretnutia s našou úverovou špecialistkou, ktoré bolo 04.03.2015 ubehlo iba 79 dní! Na refinancovanie hypotéky sme potrebovali takmer tri mesiace!

Jeden by si myslel, že to je už všetko, ale my ešte pokračujeme ďalej...

 

39. 21.05.2015  Príde do poštovej schránky modrý papier a na ňom napísané, že ak poštu nevyzdvihnem, bude sa považovať za doručenú. Normálne som sa preľakol. 

 

40. 22.05.2015  Ruším účet v starej banke. Na dohode o zrušení účtu stojí okrem iného, že účet bude zrušený do piatich bankových pracovných dní, a že lehota začína plynúť 31. dňom odo dňa uzavretia tejto dohody. Netušil som, čo to znamená, ale vedel som, že to je ochranná doba, ak by na účet prišli ešte nejaké peniaze. Pri rušení účtu som zadával aj náhradný účet, kam by prípadné peniaze mali prísť.

 

41. 22.05.2015 Priateľ ide na poštu vybaviť modrý papier, ktorý sme si našli v schránke. Dostaneme do rúk obálku a v nej informácia, že nová banka má záložné právo na byt na katastrálnom úrade. 

 

42. 22.05.2015  Počas celej doby refinancovania nám bolo nie raz povedané, že poplatok za znalecký posudok (144€) a poplatok za vklad na katastrálnom úrade (66€) nám bude vrátený. Viac informácií som nedostal, tak sa idem do novej banky informovať, či treba o to požiadať. Opäť sa pýtam zástupcu našej poradkyne, lebo ona tam nebola. Dostávam odpoveď, že peniaze do mesiaca prídu na účet.

 

43. 27.05.2015  Mal som telefonát zo  starej  banky. Informovali ma o tom, že na účet, ktorý chceme zrušiť, príde ešte za mesiac máj štátny príspevok. Mám osobne navštíviť pobočku a podať žiadosť o prevod príspevku na nový účet. Zadať číslo účtu, na ktorý peniaze pošlú. Bolo mi zvláštne, že musím prísť, lebo pri rušení som pre takéto situácie zadával nové číslo účtu, ale myslel som si, že pri štátnom príspevku to neplatí. Tak som tam bol a zadal opäť to isté číslo nového účtu. Do dnešného dňa neviem, či to nebola jedna z množstva chýb, ktoré spôsobil ľudský faktor. Neriešil som. Bol som z toho až príliš unavený.

 

Ak si myslíte, že to už bola posledná bodka za refinancovaním, tak sa mýlite. V ďalšej časti bude ešte pár takých posledných bodiek. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.


Už ste čítali?