Ako refinancovať starú hypotéku? (7. časť) DOZVUKY

Autor: Adrian Hadvig | 1.2.2016 o 15:58 | (upravené 1.2.2016 o 16:14) Karma článku: 5,47 | Prečítané:  470x

Je 01.02.2016 a až pred pár dňami sa potreby hypertéky vyčerpali na sto percent. Keď som sa na refinancovanie starej hypotéky vrhol na vlastnú päsť ani mi nenapadlo, že bude okolo 70 situácií, ktoré budú vyžadovať moju aktivitu.

Netušil som, že to bude trvať 10 mesiacov pokiaľ bude posledná požiadavka zo strany banky splnená (a 11 mesiacov pokiaľ budú zohľadnené aj moje potreby v hypotekárnom úvere). Nadväzujem na môj blog Ako refinancovať starú hypotéku? (5. časť).

 

56. 02.11.2015 Za posledné mesiace som sa vzdal svojej potreby mať z predošlej banky, kde sme mali hypotéku, nejaké potvrdenie, že všetky záväzky máme splnené. Účet som zrušil už 22.05.2015. O potvrdenie, ktoré by hovorilo, že záväzky voči banke mám splnené som žiadal 01.08.2015 (a to ešte pán v banke na mňa pozeral, že čo chcem! Že také potvrdenie nemajú!), ale poštou mi nič neprišlo ako sľúbili.

Ale zistil som, že tá istá banka má pobočku pri mojej práci. Nedalo mi to. Že vyskúšam. Ujal sa ma na pobočke mladý zamestnanec banky. Porozprával som mu môj strastiplný príbeh a neuveríte, čo sa stalo. On mojej reči rozumel! Presne vedel, o čom rozprávam. Spísali sme žiadosť a povedal, že keď to bude hotové, tak ma bude telefonicky informovať.

 

57. 05.11.2015 Prijímam telefonát od zamestnanca banky a dozvedám sa, že dokumenty mám už pripravené. Presne tie, na ktoré som čakal 94 dní a stále ich nedostal. On to dokázal za tri dni!

 

58. 06.11.2015 Prichádzam do banky po dokumenty. Do rúk dostávam: potvrdenie, že záväzky ohľadom hypotekárneho dlhu máme splnené, potvrdenie, že banka súhlasí so zrušením vinkulácie a oznámenie o zániku záložného práva. Bol som tomu pánovi veľmi vďačný. Viem, že sa môže stať čokoľvek a preto sa mi žiadalo niečo také do budúcnosti mať. Jedna vec, ktorá ma ale zarazila bolo, že v podstate až na môj podnet (i keď priamo o to som ja nežiadal) banka žiadala o výmaz záložného práva až teraz.

 

59. 02.12.2015 V poštovej schránke nachádzam list z katastrálneho úradu, v ktorom ma informujú, že 01.12.2015 bol vykonaný zápis údajov o právach k nehnuteľnostiam do operátu nehnuteľností..... bla bla bla.......

 

60. 10.12.2015 Dostávam list z banky, kde máme novú hypotéku. Okrem iného sa v ňom píše..... že v úverovej zmluve č. ........ boli dohodnuté špecifické podmienky, ktoré ste aj napriek našej PREDCHÁDZAJÚCEJ výzve do dnešného dňa nesplnili. Ako? Som asi zle rozumel. Ťažko nájsť zodpovednejšieho klienta ako som ja. Mám to ako diagnózu. Pedantný a zodpovedný. Po prvé som netušil o čom je reč a po druhé žiadna predchádzajúca výzva sa nekonala! Ďalej sa v liste píše, že ak banke nepreukážem splnenie špecifických podmienok, tak banka môže využiť svoje právo požadovať predčasné splatenie zostatku úveru vrátane príslušenstva a následne vymáhať svoju pohľadávku právne dostupnými krokmi. Som sa normálne preľakol! Že čo sa deje.......

 

61. 11.12.2015 Hneď ráno utekám až sa za mnou práši do mojej banky sa informovať, že čo sa deje. Tam ma kľudným hlasom informujú, že to nič nie je, že doneste len výpis z katastra. Choďte na ich stránku, vytlačte a doneste. Že čože? Banka ako inštitúcia, ktorá je úzko spätá s katastrálnym úradom a ja mám skočiť na net vytlačiť a doniesť?

 

62. 11.12.2015 Idem na net. Nájdem na portály katastra potrebné informácie. Vytlačím a odnášam do banky. Hrozba zažehnaná. Toľko silných slov, kvôli takej hlúposti.

 

63. 11.12.2015 Nedá mi to. Prídem domov a šacujem zmluvu o hypotéke. A hľa. Tam bod, že som to mal urobiť. Dobre. Moja chyba, ale aj tak ma zaráža, že mi to moja úverová hypotekárna špecialistka ani nespomenula. A už mám toho dosť. Táto škola života buduje vo mne nesmierne silný kritický pohľad na úrady všeobecne a v konečnom dôsledku i voči ľuďom!

 

64. 19.01.2016 Ako som už písal v mojich predošlých blogoch, že nám automaticky zvýšili úrokovú sadzbu k hypotéke o 0,15%, lebo sme nesplnili podmienky. Podmienku sme medzi tým splnili, ale automaticky to už nefunguje ako pri zvýšení úrokovej sadzby. Informoval som sa o tom. Dohodol som si stretnutie v banke a podali sme žiadosť o zmenu zmluvných podmienok, na základe ktorej nám bol vystavený dodatok k zmluve o úvere. V žiadosti stálo nasledovné: zdôvodnenie požadovanej zmeny - pridanie odobratej služby. Ó, zrazu aká presnosť. Aká precíznoť v komunikácii. Ak službu opätovne nebudem využívať, tak to bude znieť odobratie pridanej odobranej služby? No, to si už hádam robia srandu. Neverili by ste, že na dodatku sme boli podpísaní my dvaja, ktorí máme hypotekárny úver, hypotekárny špecialista a osobná bankárka. Popod tými štyrmi podpismi bol ešte raz jeden od tej istej osobnej bankárky, že potvrdzuje, že sme to pred ňou podpísali. Akože čo? Ako keby som bral druhú hypotéku v hodnote 100.000€. Ľudia, išlo o necelé 4€.

 

65. 20.01.2016 Zo schránky na mňa vyskakuje list z banky. Otvorím a tam splátkový kalendár k hypotéke. Hovorím si, že aká rýchlosť. Jeden deň. Som bol skoro dojatý. No, na druhý pohľad som si všimol, že to je ten starý. Deň po podpísaní dodatku k zmluve, ktorým sa mení výška splátok mi poslali starý splátkový kalendár! Prečo ho posielali netuší hádam ani riaditeľ banky.

 

66. 25.01.2016 V schránke nájdem nový splátkový kalendár. Ale pozor. Mesačná splátka aj tak nesedí a je o 0,06€ vyššia ako bola pred polrokom za rovnakých podmienok. Jednoducho nič nesedí, nič vám nepovedia a úmyselne vás budú zavádzať. Samé nepresnosti a samá hmla. Nech žije skostnatenosť, neefektívnosť a hlavne účelové a manipulatívne správanie!

 

 

POSLEDNÁ BODKA PO 11 MESIACOCH!  Také flexibilné máme bankovníctvo.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.


Už ste čítali?